Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 65
  • Wczoraj: 236
  • Ten tydzień: 529
  • Ten miesiąc: 18547
  • Wszystkie: 709209
Środa 30.06.2021

Akt oskarżenia wobec 8 podejrzanych o propagowanie nazistowskiego ustroju państwa

Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód w Kielcach od 2020 r. nadzorowała prowadzone przez ABW dochodzenie dotyczące propagowania nazistowskiego ustroju państwa. W dniu 23.06.2021 r. w sprawie tej skierowano akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Kielcach.

 

 
W toku postępowania przygotowawczego, na podstawie m.in. wyników przeszukań, zeznań świadków, ustalono następujący stan faktyczny. Na początku 2020 r., jeden z późniejszych podejrzanych usiłował przesłać z terytorium Polski za granicę znaczną ilość przedmiotów zawierających treści propagujące ustrój nazistowski. Funkcjonariusze ABW, którzy wpadli na jego trop, przeszukali miejsce jego zamieszkania i zameldowania oraz magazyn. Ustalono, że pozostaje on w kontakcie z innymi osobami, które zajmują się produkcją oraz dystrybucją przedmiotów o tematyce nazistowskiej. Funkcjonariusze ABW dokonali zatem kolejnych przeszukań u każdej z tych osób i łącznie zabezpieczyli ponad 20.000 przedmiotów, które przedstawiały symbole związane z III Rzeszą Niemiecką w postaci przede wszystkim emblematów, medali, tablic, naszywek, odlewów, statuetek, hełmów, flag. Wśród tych przedmiotów znajdowały się głównie swastyki i treści przedstawiające oraz gloryfikujące Adolfa Hitlera. Zabezpieczono urządzenia służące do wykonywania odlewów i statuetek oraz matryce przeznaczone do produkcji emblematów.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy łącznie 8 osobom pochodzących z różnych rejonów kraju przedstawiono zarzuty polegające na posiadaniu oraz produkowaniu w celu rozpowszechniania w latach 2018-2020 przedmiotów zawierających treści propagujące nazistowski ustrój państwa. Przesłuchani w charakterze podejrzanych  nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

Obecnie oczekujemy na wyznaczenie terminu rozprawy przez Sąd. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 2.