Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 449
  • Wczoraj: 651
  • Ten tydzień: 2480
  • Ten miesiąc: 14571
  • Wszystkie: 629791
Piątek 18.09.2020

Zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie dwóch podejrzanych o podpalenie składowiska odpadów w Nowinach

Prokuratura Okręgowa w Kielcach prowadzi śledztwo o sygn. PO IV Ds. 4.2020 przeciwko Patrykowi B. (lat 27) i Patrykowi B. (lat 24) podejrzanym o podpalenie składowiska odpadów w podkieleckich Nowinach. Śledztwo w tej sprawie zostało powierzone do prowadzenia KWP w Kielcach.

 

 

Do zdarzenia doszło w dniu 19.04.2020 r. Przez kilkanaście godzin strażacy walczyli z pożarem, który uszkodził także kilka budynków, w tym mieszkalnych i kilka samochodów ciężarowych. Straty oszacowano na ponad 1 mln złotych. Na miejscu od razu pojawili się także funkcjonariusze Policji, a bezpośrednio po zakończeniu akcji gaśniczej przystąpiono do czynności procesowych na miejscu zdarzenia, tj. prokurator dokonał oględzin z udziałem funkcjonariuszy Policji i biegłego z zakresu pożarnictwa.

Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy – w postaci przede wszystkim wyników oględzin miejsca zdarzenia, zeznań świadków, nagrań z monitoringu, opinii biegłego z zakresu pożarnictwa – pozwolił na ustalenie sprawców, ich zatrzymanie w dniu 16.09.2020 r. i przedstawienie zarzutów sprawdzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w znacznych rozmiarach mającego postać pożaru. Przesłuchani w charakterze podejrzanych obaj mężczyźni nie przyznali się do zarzucanego im przestępstwa, złożyli natomiast wyjaśnienia.

Z uwagi na okoliczności sprawy prokurator wystąpił w dniu 17.09.2020 r. do Sądu Rejonowego w Kielcach z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie obu podejrzanych na 3 miesiące i jeszcze tego samego dnia Sąd wniosek ten uwzględnił. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.