Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 30
  • Wczoraj: 635
  • Ten tydzień: 1904
  • Ten miesiąc: 11111
  • Wszystkie: 468407
Poniedziałek 07.09.2020

Akt oskarżenia wobec 38-latka podejrzanego m.in. o szereg oszustw na łączną kwotę ponad 1,7 mln zł

Prokuratura Rejonowa w Busku-Zdroju zakończyła śledztwo o sygn. PR Ds. 1749.2019 przeciwko Mariuszowi B. podejrzanemu o dokonanie m.in. 25 oszust. W dniu 04.09.2020 r. w sprawie tej skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kielcach, oskarżony pozostaje tymczasowo aresztowany.

 

W sprawie zgromadzono materiał dowodowy w postaci m.in. zeznań świadków i dokumentacji, w oparciu o który ustalono, że w okresie od grudnia 2016 r. do października 2019 r. w miejscowościach Łagiewniki, Szczeglin, Zielonki, Wola Biechowska w województwie świętokrzyskim, Mariusz B. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadził szereg osób i firm do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 1,7 mln zł poprzez wprowadzenie w błąd przede wszystkim co do możliwości i zamiaru sprzedaży oraz dostarczenia maszyn rolniczych. W tym celu zawierał z klientami swojej firmy umowy na sprzedaż i dostawę maszyn rolniczych, przyjmował pieniądze, ale nie wywiązywał się z umów, tj. nie dostarczał co najmniej części zamówionego sprzętu. Z popełniania tych przestępstw uczynił sobie stałe źródło dochodu.

 

W dniu 24.12.2019 r. Mariusz B. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Busku-Zdroju, gdzie prokurator przedstawił mu zarzuty związane z popełnieniem 25 oszust, 13 czynów polegających na ukryciu mienia i udaremnieniu w ten sposób zaspokojenia roszczeń wierzycieli, a nadto po jednym polegajacym na podrobieniu dokumentu i na przywłaszczeniu pieniędzy w kwocie ponad 73.000 zł. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, złożył wyjaśnienia.  

Z uwagi na okoliczności sprawy prokurator skierował wówczas do Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy i Sąd uwzględnił wniosek prokuratora w całości, a następnie tymczasowe aresztowanie było na wniosek prokuratora przedłużone. Na poczet kar finansowych zabezpieczono mienie o wartości 460.000 zł. Za zarzucane oskarżonemu czyny grozi kara do 15 pozbawienia wolności.