Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 21
  • Wczoraj: 663
  • Ten tydzień: 3169
  • Ten miesiąc: 2049
  • Wszystkie: 430391
Wtorek 23.06.2020

Zatrzymania i zarzuty w związku propagowaniem treści faszystowskich

Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód w Kielcach nadzoruje prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego postępowanie przygotowawcze o sygn. PR 4 Ds. 26.2020.D wszczęte w sprawie produkowania, posiadania i przesyłania, w celu rozpowszechnienia, przedmiotów zawierających treści propagujące faszystowski ustrój państwa, tj. o przestępstwo z art. 256 § 2 kk.

 


 
W dniach 19 i 23 czerwca 2020 r., na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 4 osoby podejrzane o produkowanie, posiadanie i przesyłanie, w celu rozpowszechnienia, przedmiotów zawierających treści propagujące faszystowski ustrój państwa. W wyniku podjętych równolegle działań ujawniono również miejsca produkcji powyższych przedmiotów na szeroką skalę i zabezpieczono kilka tysięcy gotowych przedmiotów o tematyce nazistowskiej, w postaci przede wszystkim statuetek, odznak, mieczy, scyzoryków itp., których łączna masa przekracza 1 tonę. Czynności powyższe prowadzone były na terenie województw dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, śląskiego.

 

 

Wszyscy zatrzymani podejrzani usłyszeli zarzuty produkowania, posiadania i przesyłania, w celu rozpowszechnienia, przedmiotów zawierających treści propagujące faszystowski ustrój państwa. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i zakazów opuszczania kraju.

 

 

Na poczet przyszłych kar i innych środków o charakterze majątkowym, które mogą zostać orzeczone na etapie postępowania sądowego, zabezpieczono mienie podejrzanych, tj. pieniądze w gotówce w łącznej kwocie ponad 10.000 zł oraz kolekcję złotych monet o szacunkowej wartości około 80.000 zł. Czyny, które zostały zarzucone podejrzanym, zagrożone są grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.