Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 22
  • Wczoraj: 663
  • Ten tydzień: 3170
  • Ten miesiąc: 2050
  • Wszystkie: 430392
Piątek 19.06.2020

Zatrzymanie i zarzut dla podejrzanego o znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem

Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód w Kielcach prowadzi dochodzenie o sygn. PR 2 Ds. 637.2020 przeciwko 50-letniemu Grzegorzowi N. podejrzanemu o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad psem oraz usiłowanie jego zabicia.

 

Dochodzenie wszczęto w dniu 08.06.2020 r. po zawiadomieniu stowarzyszenia zajmującego się opieką nad zwierzętami. Zebrany w sprawie materiał dowodowy w postaci przede wszystkim zeznań świadków, oględzin miejsca zdarzenia, dokumentacji medycznej dotyczącej psa, opinii lekarsko-weterynaryjnej, dał podstawy do przedstawienia Grzegorzowi N. zarzutu z ustawy o ochronie zwierząt, gdyż jak ustalono w celu zabicia psa mężczyzna zadał mu szereg ciosów, w wyniku czego zwierzę doznało licznych obrażeń w postaci m.in. złamania kręgu szyjnego, wieloodłamowego złamania kości czaszki, zmian pourazowych obu półkul mózgowych, co skutkowało trwałymi uszkodzeniami neurologicznymi, w tym ślepotą.

W dniu 08.06.2020 r. Grzegorz N. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Kielce-Wschód, gdzie usłyszał zarzut o znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem oraz usiłowania zabicia tego psa, którego to celu jednak nie osiągnął. Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia. W dniu 09.06.2020 r. prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy. Sąd jednak wniosku tego nie uwzględnił i zastosował jedynie wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju. W dniu 16.06.2020 r. prokurator złożył zażalenie na tą decyzję, gdyż na obecnym etapie sprawy jedynie tymczasowe aresztowanie zabezpieczy prawidłowo dalszy tok postępowania przygotowawczego. Podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.