Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 659
  • Wczoraj: 567
  • Ten tydzień: 1226
  • Ten miesiąc: 1226
  • Wszystkie: 412666
Środa 13.05.2020

Wyłudzenie z OPS w Łoniowie ponad 1,3 mln zł – zarzuty dla byłej pracownicy

Prokuratura Rejonowa w Sandomierzu prowadzi śledztwo o sygn. PR Ds. 545.2020 w sprawie wyłudzenia od 2012 r. z Ośrodka Pomocy Społecznej w Łoniowie ponad 1,3 mln zł wypłacanych z tytułu ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego oraz pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego.

 

W dniu 17.04.2020 r. wpłynęło w tej sprawie do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu pisemne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, z którego wynikało, iż od 2012 r. jedna z pracownic OPS w Łoniowie, odpowiedzialna za przygotowywanie wypłacania w/w świadczeń, wprowadzała do prowadzonych w tym celu systemów elektronicznych fałszywe dane, a następnie przyznane na tej podstawie pieniądze przekazywała na swoje konto bankowe.

W dniu 12.05.2020 r. na polecenie prokuratora zatrzymano Dorotę K. (lat 40) i doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu, gdzie prokurator przedstawił jej zarzut oszustwa co do mienia znacznej wartości. Przesłuchana w charakterze podejrzanej przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, złożyła wyjaśnienia.  

Prokurator skierował w dniu wczorajszym do Sądu Rejonowego w Sandomierzu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanej na okres 3 miesięcy. W dniu dzisiejszym Sąd uwzględnił wniosek prokuratora w całości. Na poczet kar finansowych, w tym obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono mienie podejrzanej. 

W śledztwie kompletowany będzie materiał dowodowy niezbędny do jednoznacznego ustalenia okoliczności sprawy, w tym ostatecznego ustalenia okresu i wysokości kwoty wyłudzenia. Za czyn zarzucany podejrzanej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.