Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 646
  • Wczoraj: 567
  • Ten tydzień: 1213
  • Ten miesiąc: 1213
  • Wszystkie: 412653
Piątek 27.03.2020

Wniosek prokuratora o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego wobec podejrzanego o usiłowanie zabójstwa policjanta podczas interwencji w Busku – Zdroju

Prokuratura Okręgowa w Kielcach zakończyła śledztwo przeciwko Łukaszowi Sz. Początkowo śledztwo to prowadziła Prokuratura Rejonowa w Busku - Zdroju. O sprawie informowaliśmy w trzech wcześniejszych komunikatach z 19 i 20 maja 2019 r.

 

W toku śledztwa Łukasz Sz. usłyszał dwa zarzuty. Pierwszy związany z usiłowaniem zabójstwa funkcjonariusza Policji, stosowaniem wobec niego przemocy w celu zmuszenia do zaniechania prawnej czynności służbowej, dokonaniem czynnej napaści na tego funkcjonariusza oraz spowodowaniem u niego obrażeń ciała. Drugi związany ze znieważaniem kolejnego funkcjonariusza. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

W sprawie zgromadzono kompletny materiał dowodowy, a w tym uzyskano opinię biegłych psychiatrów po przeprowadzonej obserwacji psychiatrycznej. Z opinii tej wynika, iż podejrzany w czasie popełniania zarzucanych mu czynów miał całkowicie zniesioną zdolność do rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem, czyli był niepoczytalny. Jednocześnie biegli wskazali, że koniecznym jest zastosowanie wobec niego środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, gdyż istnieje realne i wysokie prawdopodobieństwo dokonania przez niego takich samych lub podobnych czynów o znacznej społecznej szkodliwości, jak te zarzucane mu w niniejszym postępowaniu.

Prokurator skierował zatem w dniu dzisiejszym do Sądu Okręgowego w Kielcach wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środków zabezpieczających wobec podejrzanego oraz wniósł o dalsze stosowanie tymczasowego aresztowania. Wnioskowany środek zabezpieczający orzekany jest bezterminowo.

Co do Łukasza W., który był drugim podejrzanym w sprawie, już wcześniej wyłączono materiały do odrębnego rozpoznania, skierowano akt oskarżenia i Sąd Rejonowy w Busku – Zdroju w dniu 28 października 2019 r. wydał wobec niego nieprawomocny wyrok skazujący.