Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 139
  • Wczoraj: 539
  • Ten tydzień: 1270
  • Ten miesiąc: 1883
  • Wszystkie: 445258
Piątek 07.02.2020

Apelacja prokuratora od rażąco łagodnej kary za zabójstwo popełnione w recydywie

Prokuratura Rejonowa w Jędrzejowie prowadziła śledztwo przeciwko Robertowi J. podejrzanemu o zabójstwo 62-letniego mieszkańca Raszkowa w powiecie jędrzejowskim. O sprawie informowaliśmy w komunikatach z 28 lutego i 18 sierpnia zeszłego roku.

 

Śledztwo zostało zakończone skierowaniem w dniu 09.08.2019 r. aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kielcach, a w dniu 11.12.2019 r. zapadł w tej sprawie wyrok skazujący.

 

Sąd uznał oskarżonego za winnego zabójstwa popełnionego wprawdzie przy ograniczonej w stopniu znacznym poczytalności, ale jednocześnie w warunkach powrotu do przestępstwa, czyli recydywy. Oskarżony popełnił bowiem w przeszłości podobne przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu – co istotne wówczas także w warunkach recydywy – i odbył za nie karę pozbawienia wolności w okresie 5 lat przed dopuszczeniem się obecnie zarzucanej mu zbrodni.

 

Sąd Okręgowy w Kielcach za zarzucaną Robertowi J. zbrodnię zabójstwa wymierzył karę 13 lat pozbawienia wolności.

 

W dniu 07.01.2020 r. prokurator złożył apelację od tego wyroku, zarzucając rażącą niewspółmierność, łagodność orzeczonej kary pozbawienia wolności i wniósł o zmianę wyroku poprzez orzeczenie wnioskowanej przez niego kary 25 lat pozbawienia wolności, jako kary adekwatnej do wagi czynu, wysokiego stopnia winy i społecznej szkodliwości, celów zapobiegawczych i wychowawczych kary, a także potrzeby kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. W ocenie prokuratora Sąd przecenił jedyną okoliczność łagodzącą, tj. wynikającą z opinii biegłych psychiatrów ograniczoną w stopniu znacznym poczytalność, a jednocześnie nie docenił szeregu okoliczności obciążających, a w tym przede wszystkim drastycznego i brutalnego przebiegu zabójstwa oraz popełnienia tej zbrodni w recydywie. W chwili obecnej oczekujemy na rozpoznanie apelacji przez Sąd Apelacyjny w Krakowie.