Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 612
  • Wczoraj: 306
  • Ten tydzień: 612
  • Ten miesiąc: 9819
  • Wszystkie: 467115
Piątek 03.01.2020

Akt oskarżenia w sprawie masowych wyłudzeń świadczeń m.in. z NFZ, ZUS i KRUS

Prokuratura Okręgowa w Kielcach nadzorowała prowadzone od 2016 r. przez KWP w Kielcach śledztwo o sygn. PO I Ds. 24.2017 dotyczące szeregu przestępstw związanych z wyłudzaniem świadczeń m.in. z NFZ i ZUS, a w tym celu także podrabianiem dokumentów i poświadczaniem w nich nieprawdy, czy powoływaniem się na wpływy w instytucjach publicznych.

 

W toku śledztwa zebrano materiał dowodowy w postaci przede wszystkim dokumentacji medycznej, dokumentacji z NFZ, ZUS, KRUS, PCPR w Jędrzejowie, a także zeznań świadków i częściowo wyjaśniań podejrzanych, który pozwolił na przedstawienie zarzutów 31 osobom.

W toku śledztwa ustalono, że w jednej z przychodni na terenie Jędrzejowa jej pracownik Leszek K., po dojściu do porozumienia z pracującym tam lekarzem i przy pomocy innych pracowników tej przychodni, prowadził proceder wyłudzania zaświadczeń o niezdolności do pracy. Osoby, którym wystawiono takie zaświadczenia, nie cierpiały na przypadłości chorobowe opisane w dokumentacji, nie były diagnozowane i nie pojawiały się w gabinecie lekarskim, a dotycząca ich dokumentacja medyczna była fabrykowana. Leszek K. przyjmował także od tych osób, w zamian za załatwienie takich zaświadczeń, korzyści majątkowe w postaci pieniędzy. 

W oparciu o te dokumenty poszczególne osoby, które uzyskiwały zasiłki chorobowe, doprowadziły zatrudniających ich przedsiębiorców, a także ZUS oraz KRUS do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach od kilkuset do kilku tysięcy złDodatkowo Leszek K., w porozumieniu z wymienionymi już wyżej osobami, dokonywał fikcyjnych rejestracji pacjentów na zabiegi fizjoterapeutyczne, a ten sposób doprowadził do wyłudzenia ponad 18.000 zł oraz usiłował doprowadzić do wyłudzenia blisko 24.000 zł z NFZ.
 
Dodatkowo w ramach fikcyjnych rehabilitacji w/w osoby doprowadziły, w porozumieniu z osobami prowadzącymi sprzedaż sprzętu do rehabilitacji, do wyłudzenia kwoty blisko 100.000 zł na szkodę NFZ i PCPR w Jędrzejowie za sprzęt do rehabilitacji, który faktycznie nie został wydany lub w przypadku którego zawyżono jego wartość.
 
Główni podejrzani, tj. Leszek K. i Barbara W. usłyszeli odpowiednio blisko 400 i ponad 220 zarzutów, a pozostali podejrzani od jednego do kilkudziesięciu zarzutów. Zarzuty dotyczą okresu od 2010 do 2016 r. Część z podejrzanych w toku śledztwa przyznała się do udziału w przestępczym procederze i złożyła wyjaśnienia. Pozostali podejrzani nie przyznali się, składali wyjaśnienia niezgodne ze stanem faktycznym lub korzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień.
 
Początkowo Leszek K. był tymczasowo aresztowany, następnie, podobnie jak wobec większości pozostałych podejrzanych, stosowane wobec niego były wolnościowe środki zapobiegawcze. Prokurator dokonał też zabezpieczenia mienia podejrzanych na poczet przyszłych kar o charakterze majątkowym.
 
W dniu 31.12.2019 r. prokurator skierował w tej sprawie do Sądu Rejonowego w Jędrzejowie akt oskarżenia. Oskarżonym grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności.