Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 127
  • Wczoraj: 492
  • Ten tydzień: 1546
  • Ten miesiąc: 10372
  • Wszystkie: 348903
Poniedziałek 08.04.2019

Zarzuty i areszt w sprawie usiłowania zabójstwa dwóch osób

Prokuratura Okręgowa w Kielcach wraz z KWP w Kielcach prowadzi śledztwo o sygn. PO I Ds. 10.2019 przeciwko Pawłowi K. (lat 34) podejrzanemu o m.in. usiłowanie zabójstwa sędziego i prokuratora.

 

Do zdarzenia doszło w nocy z 3 na 4 kwietnia br. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sprawca od godzin wieczornych obserwował dom, w którym zamieszkiwało małżeństwo – sędzia i prokurator. Gdy oboje już położyli się spać, sprawca około godziny 1.00 dokonał podpalenia budynku domu jednorodzinnego. Szczęśliwie pokrzywdzeni obudzili się chwilę później i zdołali się ewakuować z płonącego domu. Na miejsce przybyła straż pożarna i podjęła akcję gaśniczą.

Zebrany w toku dotychczasowych czynności materiał dowodowy – w postaci przede wszystkim wyników oględzin miejsca zdarzenia, zeznań świadków, nagrań z monitoringu, wstępnych opinii biegłych z zakresu pożarnictwa – pozwolił na ustalenie opisanego wyżej przebiegu zdarzenia i jego sprawcy, którym okazał się Paweł K. Został on zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji jeszcze wieczorem 4 kwietnia br.

Pokrzywdzona to sędzia Wydziału III Karnego Sądu Okręgowego w Kielcach i w przeszłości podejmowała wobec Pawła K. czynności procesowe. Pokrzywdzony to prokurator ostrowieckiej Prokuratury Rejonowej. Poczyniono ustalenia, że zdarzenie ma związek z czynnościami służbowymi pokrzywdzonej.

W dniu 06.04.2019 r. prokurator przedstawił Pawłowi K. zarzut usiłowania zabójstwa pokrzywdzonych i sprowadzenia zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach w postaci pożaru domu pokrzywdzonych, które to zdarzenie zagrażało położonym w pobliżu innym zabudowaniom.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Paweł K. odmówił ustosunkowania się do przedstawionego mu zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Z uwagi na okoliczności sprawy prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy i w dniu 07.04.2019 r. Sąd wniosek ten uwzględnił w całości.

W przeszłości Paweł K. wchodził w konflikt z prawem, aktualnie toczy się też wobec niego postępowanie karne na etapie sądowym. Za zarzucany czyn podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.