Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 72
  • Wczoraj: 492
  • Ten tydzień: 1491
  • Ten miesiąc: 10317
  • Wszystkie: 348848
Sobota 30.03.2019

Akt oskarżenia przeciwko byłej skarbnik Starostwa Powiatowego we Włoszczowie

Prokuratura Rejonowa we Włoszczowie zakończyła skierowaniem aktu oskarżenia postępowanie przygotowawcze przeciwko Iwonie G. (lat 39) podejrzanej o popełnienie 9 przestępstw, a w tym przywłaszczenie mienia na szkodę Starostwa Powiatowego we Włoszczowie.

      W toku postępowania przygotowawczego zebrano materiał dowody w postaci zeznań świadków, dokumentacji finansowo-księgowej, opinii biegłych z zakresu informatyki i księgowości, który pozwolił na przedstawienie Iwonie G. zarzutów popełnienia 9 przestępstw w  okresie od 2009 do 2018 r. W tym czasie była ona kolejno zatrudniona w księgowości I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie, w Powiatowym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym we Włoszczowie i w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie. W tym dwóch ostatnich instytucjach zajmowała stanowisko głównej księgowej. W 2018 r. przywłaszczenie kwoty ponad 25.000 zł wykrył jej przełożony i zawiadomił organy ścigania, a ujawnienie tego faktu stało się podstawą do przeprowadzenia kontroli jej pracy na poprzednich stanowiskach i ujawnienia kolejnych przestępstw.

    Ostatecznie w toku śledztwa prokurator przestawił Iwonie G. łącznie 9 zarzutów związanych z przekraczaniem uprawnień i niedopełnianiem obowiązków funkcjonariusza publicznego i przywłaszczeniem powierzonego mienia w postaci pieniędzy w kwocie ponad 103.000 zł na szkodę I LO we Włoszczowie, w kwocie ponad 49.000 zł na szkodę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie i na szkodę w/w Starostwa w kwocie ponad 25.000 zł. Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanych  jej czynów, skorzystała z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Pieniądze w kwocie 25.000 zł zwróciła do Starostwa jeszcze w maju 2018r. Wobec Iwony G. zostały zastosowane wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego i zawieszenia w wykonywaniu zawodu księgowej.

    W toku postępowania prokurator zabezpieczył wykonanie przyszłych kar o charakterze majątkowym, w tym naprawienia szkody, poprzez zajęcie nieruchomości i obciążenie hipoteki nieruchomości posiadanych przez Iwonę G.

     W dniu 26.03.2019 r. prokurator skierował przeciwko Iwonie G. akt oskarżenia do Sądu Rejonowego we Włoszczowie. Za zarzucane oskarżonej czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.