Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 339
  • Wczoraj: 260
  • Ten tydzień: 339
  • Ten miesiąc: 10161
  • Wszystkie: 237113
Sobota 30.03.2019

Akt oskarżenia po śmiertelnym wypadku drogowym w Miedzianej Górze

Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód w Kielcach zakończyła śledztwo o sygn. PR 1 Ds 860.2018 prowadzone przeciwko Łukaszowi K. (lat 22) podejrzanemu o spowodowanie wypadku drogowego, w którym śmierć poniosły 4 osoby.

Do zdarzenia doszło w dniu 11.05.2018 r. w Miedzianej Górze pod Kielcami, kierująca samochodem osobowym marki VW chciała wykonać manewr skrętu w lewo przecinając pas, po którym z przeciwka poruszał się samochód ciężarowy posiadający pierwszeństwo przejazdu, lecz nie zdążyła wykonać tego manewru i doszło do zderzenia tych pojazdów. Zginłęy wszystkie osoby podróżujące autem osobowym. 

W toku śledztwa zgromadzono materiał dowodowy w postaci m.in. zeznań świadków, wyników oględzin miejsca zdarzenia i pojazdów w nim uczestniczących, wyników sekcji zwłok, czy też kluczowej dla sprawy opinii z zakresu badań wypadków drogowych. Tak zebrany materiał dowodowy wykazał, iż Łukasz K. kierując samochodem ciężarowym poruszał się z prędkością o około 40 km/h wyższą niż maksymalna dozwolona (50 km/h) i tym samym pozbawił się możliwości uniknięcia zderzenia z pojazdem, którym poruszały się pokrzywdzone. Biegły wykazał, że w przypadku, gdyby poruszał się on z prędkością dozwoloną, to do zdarzenia by nie doszło, gdyż kierująca samochodem osobowym zdążyłaby wykonać manewr, tj. zjechać z pasa ruchu ciężarówki. Tym samym przyjąć należało, iż kierujący samochodem ciężarowym przyczynił się do zaistnienia wypadku pozbawiając się możliwości uniknięcia zderzenia.

            W tym stanie faktycznym prokurator przedstawił Łukaszowi K. zarzut umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństw w ruchu lądowym i nieumyślnego spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia.

            W dniu 26.03.2019r. prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Kielcach. Czyn zarzucany oskarżonemu jest zagrożony karą do 8 lat pozbawienia wolności.