Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 347
  • Wczoraj: 650
  • Ten tydzień: 997
  • Ten miesiąc: 9428
  • Wszystkie: 222079
Środa 13.03.2019

Zatrzymanie, zarzuty i areszt dla podejrzanego o oszustwa metodą „na policjanta”

Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód w Kielcach prowadzi postępowanie o sygn. PR 2 Ds. 424.2019 przeciwko Kamilowi K. podejrzanemu o trzy oszustwa.

 

Do pierwszych dwóch przestępstw doszło w Kielcach w dniu 22.02.2019 r., a do trzeciego w dniach 6 i 7 marca br. we Wrocławiu. Sprawca, działając każdorazowo wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi osobami, za pomocą wprowadzenia w błąd, doprowadził najpierw 83-letniego mężczyznę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 25.000 zł, a następnie usiłował popełnić takie samo przestępstwo na kwotę 75.000 zł na szkodę 82-letniego mężczyzny, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonego, który w porę zorientował się w jego zamiarach. W przypadku trzeciego z przestępstw Kamil K. usiłował dokonać podobnego oszustwa na szkodę emerytki z Wrocławia, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na odmowę wpłacenia mu pieniędzy w kwocie 25.000 zł w urzędzie pocztowym, gdzie dodatkowo posłużył się podrobionym dowodem osobistym.

 

W każdym z tych przypadków oszuści działali wg tego samego schematu. Wykorzystali wiarę pokrzywdzonych w problemy związane z sytuacją banków, w których gromadzili oni swoje oszczędności. Nakłaniali do wypłaty środków celem uniknięcia ich utraty w wyniku rzekomych malwersacji finansowych i przesłania przekazem pocztowym na dane wskazanej im osoby, która miała być funkcjonariuszem Policji. Miało to równocześnie pomóc w ustaleniu rzekomego sprawcy malwersacji. Przy odbiorze przekazu następowało przejęcie pieniędzy przez przestępców.

 

Dzięki pracy operacyjnej policjantów Kamil K. został zatrzymany w dniu 07.03.2019 r. we Wrocławiu. W dniu 08.03.2019 r. prokurator przedstawił mu zarzuty popełnienia trzech wymienionych wyżej przestępstw. Podejrzany przyznał się częściowo do popełnienia zarzucanych mu czynów, składał wyjaśnienia. Z uwagi na okoliczności sprawy prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Kielcach z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie i jeszcze w dniu 08.03.2019 r. podejrzany został aresztowany na 3 miesiące. Czyny zarzucane podejrzanemu są zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat.  

 

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich o nieuleganie presji oszustów, o nieprzekazywanie pieniędzy osobom nieznanym, zwłaszcza jeżeli powołują się na to, iż są policjantami, czy innymi funkcjonariuszami publicznymi i niezwłoczne zgłaszanie tego typu propozycji funkcjonariuszom Policji na numer alarmowy 997 lub 112.