Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 94
  • Wczoraj: 473
  • Ten tydzień: 2047
  • Ten miesiąc: 5991
  • Wszystkie: 258988
Piątek 01.02.2019

Akt oskarżenia po śmiertelnym wypadku na budowie w Ostrowcu Świętokrzyskim

Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończyła śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku na budowie hali w tym mieście, który miał miejsce w marcu zeszłego roku.

 

W dniu 26.03.2018 r. pracownicy firmy budowlanej wykonywali prace przy konstrukcji dachu, które wykonywało kilku pracowników. Gdy około godziny 16.00 kończyli już pracę, jeden z nich spadł z dachu z wysokości 6,5 metra na utwardzone podłoże. Obecni na miejscu pracownicy wezwali pogotowie ratunkowe, które udzieliło pokrzywdzonemu pomocy medycznej, lecz pomimo tego nie udało się uratować jego życia.

Na miejsce wezwana została Policja, przybył także prokurator, pod którego kierownictwem wykonano na miejscu czynności procesowe w postaci oględzin. W toku śledztwa przeprowadzono szereg czynności dowodowych, które pozwoliły na odtworzenie przebiegu zdarzeń. Przede wszystkim przesłuchano świadków, a w tym osoby pracujące z pokrzywdzonym, zabezpieczono też dokumentację związaną z jego zatrudnieniem, przeprowadzono sekcję zwłok i uzyskano materiały z kontroli prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy.

W oparciu o tak skompletowany materiał dowodowy ustalono, że pokrzywdzony pracował na budowie od zaledwie kilku dni, nie miał podpisanej umowy o pracę, nie przeszedł wymaganych szkoleń z BHP, został dopuszczony do pracy bez stosownych badań lekarskich, a przy prowadzonych pracach nie zapewniono prawidłowego nadzoru nad ich organizacją i wykonawstwem, jak również skutecznych środków ochrony przed upadkiem z wysokości, a dodatkowo niewłaściwie opracowano instrukcję bezpiecznego wykonywania robót. Osobą odpowiedzialną za zapewnienie BHP był właściciel firmy realizującej te prace. Przyczyną śmierci pokrzywdzonego był upadek z wysokości, a w czasie zdarzenia był on trzeźwy.

W związku z powyższym Łukaszowi S. przedstawiono zarzut narażenia pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w wyniku dopuszczenia się niedopełnienia ciążących na nim obowiązków z zakresu BHP i nieumyślnego spowodowania śmierci pokrzywdzonego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Łukasz S. nie ustosunkował się do kwestii przyznania się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia.

W dniu 31.01.2019 r. prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oskarżonemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.